„Za noci májového splnu tancujú duchovia prírody, národ víl a elfov jasavo plesá. Nastáva obrovská veselica, predvečer kráľovskej svadby. Slnko odložilo svoju medvediu kožu a objavuje sa ako žiarivý mladý hrdina, ktorý zviera svoju kvetmi ozdobenú nevestu v milostnom objatí. Vláda Boha Belenusa, žiarivého, jasne oslnivého a jeho nevesty Danu, prináša svetlú, teplú polovicu roka. „

Valpurgina noc, je noc z 30. apríla na 1. mája a z pohanských tradicií ju poznáme ako Noc čarodejníc alebo Beltane či Beltain, kedy pohanský druidi oslavovali radostný sviatok a zakladali posvätné ohne, do ktorých hádzali obety. Ľudia tieto ohne preskakovali, tancovali okolo nich a vítali ním jasnú polovicu roka, v ktorej sa mohli konať svadby. 

Ohnivá energia Beltainu sa premietala aj do dalších nočných aktivít. Na poliach a v lesoch sa milenci oddávali milostným hrátkam a vášni a symbolická svadba vyvolenej, kňažky a kráľa pripomínala, že sa začína obdobie plodnosti, rastu a sily. Nie náhodou bol vládcom tejto noci Belenus, keltský boh vešteckých snov, svetla a liečenia. Tradícia skákania ponad oheň vychádza z viery, že blízkosť plameňov spali všetko zlé, čo sa človeku stalo v temnej polovici roka. Ľudia by si mali spísať zoznam negatívnych vecí, ktorých sa chcú zbaviť, a večer spáliť.

Povestné preskakovanie cez oheň, ktorý očistí všetko zlo.

Noc čarodejníc je magická a mimoriadne plodná. Podľa povier, deti počaté dnes v noci budú celý život šťastné. Starí Kelti tvrdili, že v tento večer sa prebúdzajú sexuálne sily. Ide o vhodný čas na hľadanie novej lásky. Ak máte problémy vo vzťahu, počas týchto dní to môžete zlepšiť. ❤️

Povery Valpurginej noci

Počas Valpurginej noci sa prvý krát otvárajú podzemné cesty k pokladom a kvitne zlate papriadie. Zároveň nad ľudmi získavajú zvláštnu moc škriatkovia, ktorí sa vraj vyskytujú na miestach, kde vedľa seba rastie hloh, dub a jaseň. Toho, koho si opantajú do svojich osídiel, sa stane ich sluchom na celý rok.  

Ak chcete byť do konca roka šťastní, mali by ste ráno na 1. mája vybehnúť na kopec a počkať na východ slnka. Prvé lúče vám vraj požehnajú. Ak ženy chceli byť krásne, tvár by si mali umyť v rannej rose.  

V neposlednom rade sa ľudia počas Valpurginej noci obávali čarodejníc a tak pred gazdovstvá priprvnili pichľavé tŕne na dvere, alebo na strop pripevňovavali zväzok pamajornu a rojovníka a obydlie vykropovali svätenou vodou.

Ešte dnes býva zvykom pobozkať ženu pod brezou (niekedy rozkvitnutou čerešňou, jabloňou, atď.), Čím sa spojí láska dvoch základných princípov.

S Valpurginou nocou sa spájajú rôzne byliny – kadidlovnik, zvonček, sedmokráska, a predovšetkým hloh.?
S venčekom z hlohu, ako symbolom sexuality, sa ozdobovali háje, aj knažky Valpurginej noci. 

Májové oslavy boli tiež časom kúpeľov. Skoro ráno sa vychádzalo von, aby sa mohla vykonať kúpeľ v čerstvej rose a tvár umyť „vlhkosťou, ktorá nepochádza ani z dažďa, ani zo zeme.“ Májová kráľovná a jej druh potom vodou polievali ľud – kúzlo dažďa a plodnosti.

Beltainový tanec tancovali muži a ženy dokopy, kedy preplietali medzi sebou stuhy. Tento ak predstavoval spojenie Boha a Bohyne a to tým, že kmeň (falus) bol vsadený do zeme (ženské lono).

Aj dnes môžeme vidieť, ako sa na Slovensku oslavujú pozostatky z pohanskej tradície a to stávaním „Májky“. Takmer každá dedina, obec či mesto stávajú Májku – vysoký, holý smrekový, či brezový kmeň, ktorého zelená koruna prechádza veľký, kvetový venček zo stuhamy. Pôvodne však ide o tradíciu, kedy strom predstavuje mužský princíp (faluz) a venček predstavuje ženske lono. Ide o vyobrazenie posvätného, sexuálneho spojenia muža a ženy, boha a bohyne.. Aj keď stavanie Májky má dnes zmenený význam, teraz už viete odkiaľ táto tradícia pramení..

Spravte si svoj magický, Beltainovy obrad aj vy:

V noci z 30.4 – 1.5 vezmite červenú sviecu a uchopte ju do rúk. Zvizualizujte si svoje prianie a vložte ho do sviece, potom sviecu umiesnite do svietnika a pri zapaľovaní vyrieknite:

„V túto magickú noc, každé kúzlo ma svojú moc, preto žiadam pri moci tohto ohňa …… (vyrieknite Vaše priane a zakončite to svetou a tak sa staň!“

Sviecu nechajte dohorieť celú. Kedže je BELTAINE sviatkom ohňa, môžete tiež zapáliť posvätný oheň a požiadať duchou ohňa, aby Vás očistili od všetkého zlého. Tento oheň potom tri krát preskočíme na znak očisty. Ako obetinu potom k ohnisku alebo priamo doň vlejeme pohárik medoviny ako poďakovanie sa duchom ohňa za ich pomoc.

Užite si tuto blížiacu sa magickú noc, plnú čarovania, lásky a mystiky. ??