?MABON 21.-22. September?

„Úroda je pozbieraná a ponad polia začne fúkať chladný vietor, priblížila sa jeseň a slnko, čiže pán úrody, zostúpi do podsvetnej ríše temnoty, v ktorej vládnu draci a démoni. „

Mabon je 21-22. Septembra a je to menší Sabat, kedy oslavujeme príchod jesene a čas zberu úrody. K tomuto ročnému obdobiu sa viaže zber jabĺk, viniča, zemiakov. Príroda sa pomaly dostáva do svojho odpočinku, aby sa na Imbolc (jarnú rovnodennosť) opäť prebudila. Ako nám už samotný názov jesennej rovnodennosti hovorí, deň a noc sa vyrovnávajú a oslavujeme rovnováhu v prírode a harmóniu medzi vnútorným a vonkajším svetom.

Je to doba k robeniu rituálov, súvisiacich s osobnou rovnováhou, emóciami a duševným zdravím, všetkým čo sa týka vody, k odstraňovaniu strachov a negatívnych emócií. Je to čas oslavy hojnosti a plodnosti Matky Zeme. Je to čas, zberu toho, čo sme zasiali a čas poďakovať sa za hojnosť a plody, ktoré nám poskytuje Matka Zem. Jesenná rovnodennosť ds vnímala ako bod obratu, medzník, keď ľuďom prináležalo obhladnúť sa za uplnynulým letom a vykročiť s čistým štítom do tmajvšej polovice roka. So slabnúcou slnečnou energiou sa človek akoby inštiktívne vracal k vnútornému svetlu a otázkam svojho duchovného bytia.

K jesennej rovnodennosti neodmysliteľne patria aj šípky, ktoré v bylinnej mágií mali moc až priam divotvornú a používali sa na upevnenie lásky, alebo priateľstva, predĺžovali mladosť a priťahovali šťastie, alebo bohatstvo. Vetvičky šípok si kedysi ľudia vkladali pod matrac, aby mali dobrý spánok a suché lístky sa zase vkladali pod prah domu vo viere, že sa tak uchránia pred príchodom nepovolaných hostí. Šípky sa nosili aj ako amulet pevného zdravia a lásky. Existuje povera, že ak v lese uvidíte šípky, môžete ich považovať za smerovník, ktorý vás povedie k hubám, lesným plodom a daľším pokladom prírody.

V tomto období sa robia magické rituáli, ktoré sa spájajú s prechádzkami v prírode spojené zo zberom padlých frebných listov zo stromov, zberom posledných kvetov či plodov. Vyrábajú sa z nich vence hojnosti, ktoré sa umiestňujú v príbytku na počesť Matky Zeme. Bohyňa súvisiaca s Mabonom je Deméter – bohyňa úrody, hojnosti a plodnosti. Svoj oltár môžete ladiť do farieb súviacich s farbami plodín, ktoré k tomuto obdobiu patria.

Oltár môže byť naldený do oranžovej, hnedej, alebo v iných zemitých farbách. Nemala by na ňom chýbať oranžová svieca a obetina Matke Zemi, ako poďakovanie za úrodu, ktorú nám dala. Či už to budú gaštany, jablká, šípky, žalude či šišky, je to len na vás. Ak sa pôjdete prejsť do lesa, môžete na strom umiestniť potravu pre vtáctvo, či zrno, alebo jabĺčko k stromu, zvieratá si ho nájdu. 

Spln v Septembri sa podľa Wiccanskej tradície nazýva aj ako ohnivý mesiac.

„Mesiac v šarlatovom opare stúpa,
svojou žiarou jeseň víta.
Uvolni kúzlo svojej tužby,
pod nebeským telesom oheň chrlí.“

Spln v Septembri je 24.9 a je to doba k robeniu rituálov súvisiacich zo zmenou, bohatou úrodou, tancom, zahradničením, veštením, vysvetením wiccanských pomôcok, objavovaním skrytých pokaldov, vďačnosťou, mladosťou, uprataním všeobecne, vďakou za požehnanie a rituáli uctievajúce Boha a Bohyňu. Rovnako je tento spln dobrým obdobím na odstránenie negatívnej energie na všetkých úrovniach, akejkoľvek závislosti, beznádeje či nechcených vzťahov.

Ďakovný rituál Demeter

Postup: Oranžovú sviecu potrieme olejom Mabon, sviecu postavíme do svietniku a okolo roznesieme jesenné plody a jablká. Sviecu zapalujeme zo slovami: „Demeter, matka hojnosti a plodnosti, ďakujem Ti za všetky dary, sprevádzaj ma a požehnaj mňa a moju rodinu.. a tak sa staň!“ Sviecu zapaľujeme zápalkami.