Bzukot včely čoby duchovného sprievodcu, vám zaznie v ušiach, aby vám pripomenul, že je čas veriť na zázraky. Včela ako totemové zviera prichádza za tými, ktorých najväčším želaním je žiť v harmónii a láske so všetkým živým. Povolaj jej silu, ak chceš prinášať hojnosť. Zhadzuješ ťažké bremená? Potrebuješ pomoc s „opelením“ nových nápadov a projektov? Hľadá tvoja duša spoločenstvo, ku ktorému by mohla patriť? Duch včely ťa môže podporiť. Ak hľadáte múdrosť včelej medicíny, znamená to, že vaše vyššie ja vám pomáha vyvinúť spôsob letu, ktorý vás dopraví na tie najsladšie miesta.

Symbolika a význam včely

Včela zvyčajne prináša správu týkajúcu sa našej výkonnosti. Niekedy sa usilujeme príliš, inokedy zase neurobíme dosť. Včelí duch má silnú pracovnú morálku, ale tiež vie, ako je dôležité sa zastaviť a privoniať ku kvetom. Je čas užívať si sladkosť života i čas kuť horúce želiezko v ohni. Včela môže pomôcť v oboch situáciách, a tiež s nachádzaním rovnováhy medzi nimi.

Technicky,by včela nemala byť schopná letu, z hľadiska aerodynamiky je ustrojená úplne nevhodne. Z duchovnej perspektívy to vypovedá o našich limitoch, a ako sa za ne úspešne posúvať. Včela netuší, že by nemala vedieť lietať, a tak proste lieta a ty môžeš vzlietnúť s ňou. Včele prináležia veľmi konkrétne úlohy v prírode, opeľovanie je nevyhnutné pre zachovanie života mnohých plodín. Tiež prináša ľuďom vosk a med, a býva preto spájaná so symbolom prozreteľnosti. Einstein bol hlboko presvedčený o dôležitosti včiel v ekosystéme. Predpovedal, že ak včely vymrú, ľudia ich neprežijú o viac ako štyri roky. Proces opeľovania symbolizuje aj našu spoločenskú povahu.

Včely žijú a pracujú v spoločenstve. Ich prelietavaniu z kvetu na kvet obohacuje svet. Ľudia s včelou energiou sa stávajú motivujúcimi rečníkmi, učiteľmi, liečiteľmi a pracovníkmi svetla. Ich jazykom lásky je všímavá služba. Plást predstavuje srdcovú čakru a sladkosť života. Včela je silne spätá so slnkom, svetlom a teplom. Je posvätným tvorom spojeným s Kámo, hinduistickým bohom lásky, a symbolizuje starogrécku Eleuzínskú mystériu, uctievajúcu Démétér a Persefonu. Včela je tiež mocným ochrancom, pripraveným položiť život pri obrane spoločnej misie. Ľudia vedení duchom včely bránia slabšie, ale aj tie, ktoré vášnivo milujú.

Obraz včely od Wendy Andrew

Včela ako duchovný sprievodca

Ak príde za vami včela ako duchovný sprievodca, je na čase prehodnotiť svoje úlohy. Ste slabí a apatickí? Včela neodpustí žiadny extrém. Hoci včely unesú tristo násobok vlastnej váhy a nikdy sa nevyhýbajú povinnosti prispievať svojmu spoločenstvo, každý deň sa zastavia, aby si „privonali ku kvetom“. Všetka Vaša drina nestojí za nič, ak si neviete užiť odmenu. A zase, ak váš život stagnuje, stagnuje tiež váš duch. Ďalšie posolstvo včelieho ducha má čo do činenia s tímovou prácou, sieťovaním a spoločenstvom.

Včela nie je samotár a nabáda nás, aby sme nesledovali život z diaľky, ale vrhli sa bez zábran do nášho „kmeňa“. Ak máš práve pred sebou neuveriteľnú šancu, nie je lepšieho pomocníka, ktorý by ti mohol vlietnuť do života. Včela je odborníčka na zázraky. Či už stojíš pred čímkoľvek, včela ti pomôže nájsť inak nepolapiteľné riešenie. Ešte raz, včely nie sú aerodynamicky vybavené k letu, ale prispôsobili sa mu. Mávajú krídlami tak rýchlo ako malé raketky.

Včela ako totemové zviera

Tí, ktorí prišli na Zem s včelou čoby totemovým zvieraťom, dokážu ovládať svoju osobnú energiu. Majú jasno o svojej životnej ceste. Práca ani zábava pre nich nie je problémom. Včelia pieseň duše odpovedá úryvku z Kazateľa: „všetko je na určitú chvíľu a všetko dianie pod nebom má svoj čas“. Tí, ktorí majú včelu ako totemové zviera, tiahnu k autonómii, pokiaľ ide o ich osobné potreby, inak sú však veľmi spoločensky zamerané. Ked vidia, že je ich pomoc potrebná, neváhajú, zvlášť ak to môže priniesť radosť a podporiť lásku. Včely sú úžasné budovatelky svojich úľov a plástov. Ak máš s nimi spojenie, pamätaj, že môžeš povolať včeliu medicínu, aby ti pomohla so stavbou tvojho života a budovaním kariéry.

Včela ako Silové zviera

Včela ako Silové zviera sa objavuje v mnohých šamanských tradíciách. Je znakom hojnosti, vytrvalosti, činorodosti, komunikácie, spolupráce a plodnosti. Zavolaj ju, potrebuješ ak vniesť tieto energie do svojho života, predovšetkým pokiaľ ide o prácu a spoločenstvo.

Duch včely môže pomôcť so slnečnou mágiou, predovšetkým so spojením so slnečnými bohyňami. Podporí ťa, ak sa tvoj projekt nehýbe alebo si sa zastavil na ceste k cieľu. Ak hľadáš to, čo by vyživilo tvoju plodnosť, pusť k sebe včeliu energiu. Keď slnečný duch včely rozžiari tvoje srdce, roztopí svojím teplom mnoho úzkostí.

Symbolický význam včely u Keltov

V keltskej tradícii boli včely chránené. Z ich medu ľudia vyrábali medovinu, nektár bohov, ktorý sa pije v raji. Medovina má údajne liečivé účinky. Tak ako v iných príbehoch, aj u Keltov je včela múdrym duchovným poslom. Keď niekto zomrel, hospodár poslal včely, aby vybavili túto správu v cudzine.

Včela vo sne

Sny o včelách môžu veštiť zdarné konce. Môžu predpovedať tiež šťastie, prosperitu, invenciu a jednoduchý pocit potešenie z toho, že ľudia okolo vás sú šťastní.

Zdroj: Bernadette K.